FRIS w pracy trenera… - Artykuly - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

FRIS w pracy trenera…

Opublikowany przez w Karina Klar-Świderska ·
Tags: FRIS
Dwa lata temu uczestniczyłam w warsztatach z obszaru sprzedaży, gdzie po raz pierwszy zetknęłam się z modelem FRIS. Prowadzący trener zaprosił nas do prostego ćwiczenia, na podstawie którego zaczęliśmy romawiać na temat nas samych, naszych możliwości i potencjałów.

I wtedy bomba wybuchła!!!! Jako trener wielokrotnie uczestniczyłam w różnych warsztatach, szkoleniach, przechodziłam przez liczne testy mniej lub bardziej złożone, typologia temperamentów była mi bardzo dobrze znana, znałam też metaprogramy, kolory, zwierzątka i inne podziały.
A tymczasem taka niespodzianka! Coś zupełnie innego, odrębnego, namacalnego… Postanowiłam zgłębić temat i poszukać źródeł. Podczas tego jednego spotkania FRIS tak mnie zauroczył, że chciałam więcej i więcej….
Od roku jestem certyfikowanym trenerem tej metody i nie ukrywam, że FRIS jest obecny w moim życiu przez cały czas. Oczywiście cała bliższa i dalsza rodzina została „sfrisowana” czyli przebadana i oznaczona właściwym stylem myślenia, wykorzystuję też model FRIS w czasie pracy trenerskiej. FRIS wskazuje różnice w naszym sposobie działania i stylu myślenia, pozwala uporządkować relacje w zespołach, związkach a nawet te, które łączą nas z innymi osobami ( znajomymi z pracy, ze studiów, ze szkoleń).

Dzisiaj, kiedy znam styl myślenia bliskich, jest mi zdecydowanie łatwiej zrozumieć ich sposób funkcjonowania, patrzenia na świat, proces decyzyjny i wiele innych zachowań, które kiedyś wydawały mi się zupełnie niezrozumiałe. Model FRIS pokazuje inny od naszego sposób postrzegania świata, mówi o tym, że jesteśmy różni i inaczej postrzegamy rzeczywistość. Ma to swoje plusy dodatnie i plusy ujemne, ale mając świadomość tych różnic łatwiej jest wypracować wspólną drogę ..
Co to jest model FRIS?  W toku badań nad tym, jak ludzie myślą, okazało się, że mamy  4 dominujące style myślenia. FRIS bazuje  w tym zakresie na psychologii poznawczej i sposobach myślenia, który jest niezmienny od chwili narodzin do końca życia. Wyróżnia się następujące perspektywy:
  1. Perspektywa \tfaktów, czyli styl myślenia oparty na konkretach, dowodach, \tliczbach i rozwiązaniach.
  2. Perspektywa \trelacji, czyli styl myślenia oparty o własne emocje, odczucia, \tdoznania.
  3. Perspektywa \tidei, czyli styl myślenia oparty o kreowanie nowych pomysłów, \tpostrzeganie świata w sposób wieloznaczny i wielokoncepcyjny.
  4. Perspektywa \tstruktur, czyli sposób myślenia oparty na porządkowaniu, \tukładaniu, analizowaniu.

Podczas badania kwestionariuszem FRIS możemy poznać swój styl myślenia/ działania. Styl myślenia znacząco wpływa na to, jakie decyzje podejmujemy, w jaki sposób działamy , zarówno
w sferze prywatnej jak i zawodowej. Nasz styl myślenia jest niezmienny i dzięki analizie FRIS możemy odkryć nasz potencjał wynikający właśnie ze stylu myślenia. Możemy znaleźć obszary, które są dla nas optymalne.Jak działa model FRIS? W nowych sytuacjach doświadczenie nie podpowiada nam gotowych rozwiązań. Zazwyczaj wtedy reagujemy, wykorzystujemy informacje i podejmujemy decyzje w typowy dla siebie sposób. W psychologii poznawczej nazywa się go stylem poznawczym lub stylem myślenia i podkreśla, że jest on trwałą cechą każdej osoby.

Osoby o różnych stylach myślenia uznają za atrakcyjne różne działania. Jeżeli skupiamy się na ćwiczeniu tego, co lubimy robić szybko stajemy się w tym lepsi przez co jeszcze bardziej angażujemy się w te działania, a co za tym idzie jesteśmy postrzegani bardzo pozytywnie przez nasze otoczenie.

Jak to się sprawdza na szkoleniach? Kiedy prowadzę szkolenie z wykorzystaniem Modelu FRIS, odkrywam wiele interesujących zagadnień. Po pierwsze FRIS jest mocno osadzony w badaniach i wiarygodny psychometrycznie, po drugie jest intuicyjny i łatwy w interpretacji dla uczestnika. Podczas szkolenia wykorzystuję karty, plansze i inne narzędzia, które są pomocne w zakresie wizualizacji i zrozumienia stylów myślenia i stylów działania. Dotychczas spotykałam się głównie z ogromnym entuzjazmem ze strony uczestników a wielu trenerów, którzy uczestniczyli w szkoleniu, podjęło decyzję o własnej certyfikacji.

FRIS pomaga nam zrozumieć samych siebie, otaczających nas ludzi i sprzyja odnajdywaniu własnego potencjału i możliwości. Dzisiaj jako trener wiem, że to co kiedyś uważałam za swoją „słabszą” stronę jest moim atutem i przewagą. Dzięki FRIS jestem bardzo świadomym trenerem,  jeszcze mocniej zorientowanym na uczestników.Karina Klar-Świderska - Senior Trener, praktyk, specjalista od edukacji dorosłych. Absolwentka studiów  trenerskich na kierunku: Trener rozwoju osobistego i zawodowego,  absolwentka studiów MBA. Obecnie jako trener wewnętrzny w organizacji  finansowej, prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji, sprzedaży,  szkolenia produktowe. Posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie.
Karina prowadzi szkolenie FRIS - buduj swój warsztat trenerski na potencjałach. ZapraszamyBrak komentarzy

Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego