"Nie tłumacz się, działaj!" Brian Tracy - Artykuly - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

"Nie tłumacz się, działaj!" Brian Tracy

Opublikowany przez w Beata Jakubowska ·

Jest to bez wątpienia książka motywująca, z cyklu „rozwój osobisty”. Zaliczyłabym ją do kategorii – moja filozofia życiowa, poradnik jak odnieść sukces.
Można znaleźć tam kilka bardzo trafnych i wartych przemyślenia spostrzeżeń dotyczących naszego funkcjonowania w środowisku zawodowym i rodzinnym. Autor propaguje postawę życiową, która opiera się na kilku jego tezach filozoficzno-psychologicznych. Najważniejsza i chyba typowa dla amerykańskiego widzenia świata - wszystko można zmienić, wszystko można osiągnąć. Druga – sednem sukcesu jest samodyscyplina polegająca na robieniu tego, co robić należy i braniu odpowiedzialności za swoje poczynania.
Osobiście razi mnie trochę, że B. Tracy ma przepis na wszystko. Jak pracować, zarabiać, wychowywać dzieci, funkcjonować w związku, żyć 100 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem. „Przepis na szczęśliwego człowieka sukcesu” nie uwzględnia dwóch podstawowych, w mojej opinii, kwestii. Doba ma 24h i nie można w praktyce zrobić wszystkiego tego, co autor zaleca. Ważniejsze, nie uwzględnia różnorodności ludzkich charakterów i predyspozycji. Są osoby, które w konflikcie wewnętrznym przeżywają i tworzą sztukę. Niekoniecznie sztukę przez duże „S” w postaci dzieł. W uporządkowanym, wypełnionym pracą i dbałością o szczegóły przepisie na życie, brak miejsca na pasję, na doświadczenia estetyczne, etyczne, religijne i głęboko egzystencjonalne. Praktycznie, postulowane planowanie, układanie i robienie strategii, jest odpowiednie tylko dla części z nas. Wszyscy Ci którzy są autorami epokowych pomysłów i rozwiązań problemów, opracowanych w skrajnie niesprzyjających warunkach, zostali pominięci. Nie podoba mi się też, zalecenie „przytakiwania” innym. W skrócie „bądź miły i nawet jeśli ktoś mówi od rzeczy, przytakuj mu a będziesz lubiany.”
Książka napisane jest lekko, z licznymi przykładami, historiami. Polecam.


Beata Jakubowska - założyciel i główny koordynator Klubu Trenerów Biznesu DTI Polska, badacz, kierownik projektów, trener.
Brak komentarzy

Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego