LVII Spotkanie Trenerskie - 11 grudnia 2021
Harmonogram:
09:30-10:00 – Czas na rozgoszczenie się.
10:00-10:15 – Dzień dobry! - kontrakt i techniczne co nieco.
10:15-13:30 - Świąteczny warsztat - Dorota Ostrożańska i Karina Klar-Świderska*
13:30-15:30 - Świąteczna biesiada**
15:30-16:00 - Podsumowania i pożegnania
* Zapraszamy Was na niezwykły, premierowy warsztat pracy z Wartościami dla Trenera ale w bardzo świątecznym klimacie. To będzie warsztat podczas, którego wymienimy się doświadczeniami w zakresie zabawek i prezentów oraz wartości, które się za nimi kryją. Każdy uczestnik przygotuje również swoją własną Żadanice na rok 2022 czyli Action Plan na Nowy Rok!
A co to jest Żądanica? I co będziemy robić?
Żądanice – zwane też Lalkami Stróżującymi i Obieriegami. Żądanice to lalki od zadań specjalnych, strażniczki naszych marzeń i powierzonych im tajemnic w zakresie rozwoju, odnalezienia pasji, intencji związanych z poprawą relacji dla nas ważnych lub nawiązaniem nowych. Pomyśl, czegochcesz od Świata w nadchodzącym Nowym 2022 roku „zażądać”��.
MOTANKA to lalka z rodowodem z kultury ludowej wschodniej Słowiańszczyzny. Powstaje z MIŁOŚCI, bo niezależnie od tego, czy mota się ją dla siebie czy kogoś innego, towarzyszą temu intencje ochrony, miłości, zdrowia, obfitości, spełniania pragnień i życia zgodnego z wyznawanym credo. W ten sposób motana MOTANKA staje się symbolem wartości, które pragniemy do życia przyciągnąć, wzmocnić,
utrwalić. Mota się ręcznie ze skrawków szmatek, materiałów, niteczek, wstążek, tasiemek, pamiątkowych, rodzinnych tkanin. Najlepiej własnych, takich, które mają dla nas znaczenie, bo pochodzą z garderoby rodzinnej. Nie wolno używać igieł i ostrych przedmiotów; tkaniny się owija, supełkuje, zawiązuje zgodnie z rytuałem i symboliką MOTANIA. Każdy z elementów kreacji MOTANKI ma znaczenie: głowa, jej nakrycie, korpus, spódnica, włosy, ozdoby, świecidełka… Ale o tym więcej na warsztacie.
Z podań wiemy, że wyjątkowa słowiańska tradycja tworzenia magicznych lalek i obdarowywania nimi innych znana jest od stuleci.
Zwyczaj przetrwał do dziś w Bułgarii, Rosji, Polsce, na Białorusi i Ukrainie. Motaniu ludowemu często towarzyszyły śpiewy; głęboko wierzono, że śpiewając ludowe pieśni nasyca się MOTANKĘ dobrą energią, płynącą z tradycji i siły wieloletnich przekazów.
** Biesiada tradycyjnie zgodnie z zasadą, że każdy coś przynosi aby postawić na wspólny stół. Oczywiście jak zawsze podstawy będą, czyli napoje i drobne przekąski. Mamy do dyskozycji mikrofalówkę, lodówkę oraz naczynia różnej maści.