Narzędzia facylitacji dla trenera - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

TYTUŁ: Narzędzia facylitacji dla trenera - przyjdź, doświadcz, zastosuj

Szkolenie prowadzi:
Magdalena Robak - Pragmatyczny umysł z humanistycznym wykształceniem. W pracy łączę biznesowy „konkret” i nastawienie na rezultaty z uważnością oraz szacunkiem dla indywidualności. Moim marzeniem jest, by ludzie, zespoły i firmy szli swoją drogą świadomie i efektywnie.
Historia: Od 1997 roku pracuję jako trener, od 2007 realizuję działania doradcze. Od 2013 jestem asesorem PPEA, zaś od 2015 - facylitatorem clean coaching.
Specjalizacja: kompetencje menedżerskie (w tym podejście projektowe), wzmacnianie współpracy, jakość obsługi Klientów, wzmacnianie kompetencji interpersonalnych.
By tworzyć przyjazne środowisko do zmiany, rozwoju oraz budowania zrozumienia rozwijam autorskie metody pracy doradczej i trenerskiej oparte o integrację Clean Language i pracy z metaforą oraz przestrzenią z konkretnymi narzędziami biznesowymi. Wprowadzam narzędzia i filozofię Clean do pracy projektowej na etapie planowania, przeglądu i zamykania.
OPIS:
Zapraszam na spotkanie z Marzeniem – warsztat dla trenerów, podczas którego poznasz cztery konkretne techniki, którymi pracuje Trener Narzędziowy (są to zmodyfikowane na potrzeby szkoleń techniki, bazujące na oryginalnych narzędziach i stworzone w ramach podejścia Clean Dynamics):
  • doświadczysz, jak Metaforyczna Rundka Wstępna może wprowadzić w temat szkolenia oraz pomóc poznać kluczowe oczekiwania i potrzeby Uczestników;
  • poznasz trzy Wędrujące Pytania Clean, którymi zastąpisz lub wzbogacisz klasyczną burzę mózgów bądź dyskusję;
  • zobaczysz, w jaki sposób można wykorzystać Koło Clean z Podsumowaniem do uruchomienia wiedzy grupowej przy wypracowywaniu rozumienia pojęć czy modeli oraz ich definiowaniu;
  • poznasz sposób na podsumowywanie szkoleń wykorzystujący Ukierunkowaną Pracę z Przestrzenią, dzięki czemu Uczestnicy mogą zintegrować zdobytą wiedzę i umiejętności.

Podczas całego dnia będziesz mieć okazję doświadczania na czym polega postawa Facylitatora Clean Coaching, która tworzy bezpieczną, nieinwazyjną przestrzeń do zmiany i rozwoju. A wszystko to zrealizujemy w kontekście pytania o to, czym jest autorytet trenera.

Każde ćwiczenie poznasz w następujący sposób:
  • najpierw go doświadczysz,
  • potem omówimy, co się wydarzyło, czemu to służyło oraz poznasz zastosowany protokół,
  • na koniec wspólnie przedyskutujemy gdzie i w jakich celach można je zastosować oraz jakie są możliwe modyfikacje.

A jak to było z historią Magdy?
Dawno temu żył sobie Trener, nazywał się Narzędziowy. Miał pragmatyczny umysł i podczas szkoleń skupiał się na tym, by Uczestnicy poznali i przećwiczyli konkretne narzędzia oraz rozumieli, dlaczego warto je stosować i jaki cel im przyświeca. Zawsze dążył też do tego, żeby wiedzę wypracowywać wspólnie, w oparciu o przeżycia i przemyślenia Uczestników. Model, schemat, definicja były „kropką nad i”. By angażować Uczestników Trener Narzędziowy dbał, by tworzyć warunki, w których można bezpiecznie doświadczać. Jak się okazało, w swojej pracy często używał elementów facylitacji – wspomagania pracy grupy – choć nie jako głównego modelu pracy tylko pewnego sposobu myślenia o procesie rozwojowym.

Po wielu, wielu latach Trener Narzędziowy poczuł, że to mu nie wystarcza. Zamarzyło mu się, by szkolenia były na głębszym poziomie, mocniej włączały Uczestników w przemyślenia wspólne i silniej zachęcały do indywidualnych. Zachowując nazwisko Narzędziowy zapragnął, by Uczestnicy bardziej świadomie uczestniczyli w zgłębianiu wiedzy i odkrywaniu nowych możliwości.  

Pewnego pięknego jesiennego dnia 2014 roku Trener Narzędziowy wziął udział w warsztacie „Podróż z metaforą osobistą”, podczas którego – dzięki Facylitatorowi i Międzynarodowemu Trenerowi Clean Coaching – poznał Metodę Clean. Na początku dla jego pragmatycznego i racjonalnego umysłu była to Metoda trochę dziwna i zupełnie inna niż to, co do tej pory spotykał. Gdy jednak jej zaufał uruchomiła w nim pracę na głębszych poziomach, sięgnęła do tego, co mniej nazwane a równie ważne i wydobyła to na wierzch. Wykorzystywała metaforę, Pytania Clean, przestrzeń… i odkrywała głębsze poziomy Trenera w Trenerze. W sposób bardzo bezpieczny i w pełni pod własną kontrolą, ponieważ pozwalała iść tylko i aż tak daleko, jak w danym momencie Trener był gotów iść.

Po prawie dwóch latach i wielu godzinach praktykowania Trener Narzędziowy został Facylitatorem Clean Coaching indywidualnym oraz zespołowym i sam prowadzi warsztat „Podróż z metaforą osobistą”. Praca Metodą Clean oraz w zgodzie z postawą Facylitatora Clean zmieniła jego sposób myślenia o sobie, o swojej roli, o swoim miejscu w procesie dydaktycznym. Co ważniejsze, zmieniła się jakość jego szkoleń oraz ich użyteczność i skuteczność (co zauważają i komunikują w ocenach opisowych uczestnicy oraz o czym mówią Zleceniodawcy). Zaczął tworzyć własne narzędzia: bazujące na Metodzie Clean, jednak zmodyfikowane pod kątem specyfiki pracy szkoleniowej.

Jakiś czas temu do drzwi Trenera zapukało Marzenie i zachęciło, by innych trenerów zapoznawać z technikami stworzonymi w oparciu o Metodę Clean jako okazją do uzupełnienia ich skrzynki narzędziowej. By pokazywać, jak trener może stawać się prawie niewidoczny na sali szkoleniowej i w ten sposób wspierać proces rozwoju Uczestników.

DLA KOGO? Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla trenerów, którzy korzystają z narządzi facylitacji, prowadzą warsztaty procesowo, jak i dla osób, które same siebie nazwałyby Trenerami Narzędziowymi – lubiącymi schematy i jednoznaczność drogi oraz efektów.

TERMIN: 23.03.2019, godz. 9:00-17:15

LICZBA DNI: 1 (9h)

LOKALIZACJA: Warszawa, ul. Smolna 4

CENA:
Trenerzy niezwiązani z Klubem - 630zł, Sympatycy Klubu i Członkowie grupy TTT – 530zł, Klubowicze – 430zł

CENA OBEJMUJE: udział w warsztacie, materiały szkoleniowe (protokoły ćwiczeń), zaświadczenie o uczestnictwie, przerwa kawowa ciągła.
Zgłoś się:

Magda facylituje:
Na IV ZLOTTT uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 1,5h fragmencie tego szkolenia. Oto ilustracja treści.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego