„Siła nawyku” Charles Duhigg - Artykuly - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

„Siła nawyku” Charles Duhigg

Opublikowany przez w Beata Jakubowska ·

Mimo, że moje czytelnictwo podwyższa średnią krajową, niezwykle rzadko zdarza mi się trafić na książkę, którą mam szczerą chęć polecić każdemu inteligentnemu czytelnikowi bez względu na wiek, płeć, zawód, zainteresowania i doświadczenia życiowe. Taką pozycją jest „Siła nawyku” Charlesa Duhigga.
To jest książka naukowa, chociaż nie napisał jej utytułowany naukowiec. Autor jest reporterem śledczym, dzięki czemu tekst łączy swobodę wypowiedzi z niezwykłą wnikliwością i dbałością o szczegóły.

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) odkryli prosty neurologiczny obwód leżący u podstaw każdego nawyku, pętlę składającą się ze: wskazówki, zwyczaju i nagrody. Informację na temat tego, jak zrobić sobie śniadanie, jak wyjechać rano z garażu, kiedy zacząć obgryzać paznokcie, zjeść ciastko, i wiele, wiele innych zapisane są w naszych komórkach pierwotnych. Stanowią szablon postępowania, wyzwalany przez wskazówkę; potem już rzeczy dzieją się same, bez udziału naszej woli i świadomości. W mojej opinii, najbardziej odkrywcza jest nie sama teza dotycząca pętli nawyków i jej działanie, ale odkrycie, że nawyku nie można wymazać. Nie ma takiej możliwości, aby „oduczyć się” robienia czegokolwiek, co przeszło w zwyczaj. Nawyki tworzą się poprzez powtarzanie określonych zachowań i nie mają wiele wspólnego z naszą moralnością, wartościami i chęciami. Nic dziwnego, że niektórych chcemy się pozbyć, a inne chcielibyśmy nabyć. Warto zamienić podwieczorek na spacer, ale jakie to jest trudne wie każdy, kto próbował. Nawyków nie można się pozbyć, ale można je nadpisać. Identyfikując i wykorzystując tę samą wskazówkę i nagrodę, można zmienić zwyczaj.
400 stronicowy tekst nie jest poradnikiem jak zostać pięknym, młodym i bogatym dzięki władzy nad nawykami. Jest solidnym studium dziesiątków przypadków osób, społeczności i organizacji, których funkcjonowanie było uwarunkowane lub zmieniło się dzięki nawykom. Jak pisze autor, informacje zostały zgromadzone dzięki setkom wywiadów, artykułów i badań. Przypisy i dodatkowe informacje o źródłach stanowią znaczącą część tekstu, pozwalającą dociekliwemu czytelnikowi na uzupełnienie i poszerzenie wiedzy. Cenię tak fachową i rzetelną literaturę, a dodatkowo doskonale napisaną. Polecam.


Beata Jakubowska - założyciel i główny koordynator Klubu Trenerów Biznesu DTI Polska, badacz-ewaluator, kierownik projektów, trener.
Brak komentarzy

Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego