Uczestnik nieuczestniczący - Artykuly - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

Uczestnik nieuczestniczący

Opublikowany przez w trudne sytuacje szkoleniowe ·
Tags: trudnesytuacje

Na skrzynkę mailową Klubu przyszła prośba o poradę, jak zachować się w poniżej opisanej sytuacji.

Uczestnik kiwa głową, patrzy w odpowiednim kierunku ale po oczach widać, że nie rozumie zbyt wiele. W trakcie zadań do samodzielnego wykonania coś tam pisze, wyskrobuje ale nawet pobieżny rzut oka na kartkę zdradza prawdę - nie wie. Na próbę udzielenia pomocy odpowiada - tak, tak ja to wszystko rozumiem, tylko tu jest błąd, a tam źle.

A oto odpowiedzi trenerów:

Marta Fiłoń - W parach polecić omówić wnioski, może partnerowi z pary przyzna się, czego nie rozumie, a ten mu wytłumaczy Podoba mi się dyskusja na takie "kwiatki", ja mam tego sporo, więc chętnie się poradzę, jeżeli będziecie chcieli i mieli czas się udzielać.

Beata Jakubowska
- Inna propozycja, jeśli zachodzi obawa, że uczestnik wstydzi się przyznać przed współuczestnikami - postawą i przykładami podkreślić prawo do niewiedzy, nierozumienia. "Ten temat jest trudny", "To jest ważne więc prześledźmy jeszcze raz krok po kroku". Kłopot w tym, że tempo i poziom należy dostosować do większości. Odstające osoby można spróbować "podciągnąć" na przerwie lub po zajęciach, już indywidualnie.

Kamila Kinalska-Budna - Zgadzam się z Beatą, podkreślenie tego, że temat jest trudny ośmieli być może uczestnika, lub temat przybliżyć uczestnikowi na przerwie, pomóc mu przy zadaniu mówiąc że to ćwiczenie jest punktem wyjścia do następnych

Beata Jakubowska - Jeśli jednak uczestnik ma problem z autorytetami, a za autoryteta trener na ogół uchodzi - Marty rozwiązanie będzie skuteczniejsze. Na dodatek co robi trener, gdy już mu się uczestnik zwierzy po cichu z kłopotu? Grzmi na całą salę: Adam właśnie zadał bardzo ważne pytanie! Czy 2+2=4?

Są to odpowiedzi zebrane na fan page Klubu na FB. Zapraszamy do komentowania również w tym miejscu.

Opisz swoje trudne sytuacje wysyłając je na adres
klub@klubtrenerowbiznesu.plBrak komentarzy

Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego